Yaşam

47 Yıl Önce Sona Eren Uzay Yarışı Yeniden Başlıyor: Rusya, Yıllar Sonra Ay’a Yeniden İnecek!

Soğuk Savaş döneminde uzay teknolojileri ve projeleri alanında büyük adımlar atan Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından uzun yıllar sessizliğe gömüldü. Asya Ayısı, tam 47 yıl sonra yeniden uzay için somut projelere imza atmaya başladı ve bugün Ay’ın batı Güney Kutbu’na iniş yapmak için Luna 25 adlı insansız uzay aracını fırlattı. Detaylar burada…

Dünyanın uzay araştırmalarının uyuyan devi Rusya, yıllardır sessiz kaldığı Ay görevlerine bir yenisini daha ekleyerek adeta yeniden rekabete girdi.

Asyalı dev, bugün Ay’a iniş yapmak için “Luna 25” adlı yeni geliştirdiği insansız uzay aracını fırlattı.

Rus uzay ajansının 47 yıl sonra ilk Ay fırlatması Vostochni Uzay Üssü’nden Soyuz 2.1v roketi ile gerçekleşti.

Uzay ajansı Roskosmos, saat 9:10’da fırlatılmasının ardından uzay roketinin birkaç dakika sonra atmosferden çıktığını ve başarılı bir şekilde yoluna devam ettiğini duyurdu.

Resmi açıklamalara göre Luna 25’i taşıyan roket yaklaşık 5 gün içinde Ay’a ulaşacak. Akabinde uygun bir iniş alanı bulan uzay aracı, 21 Ağustos’ta Ay’ın yüzeyindeki görevine başlayacak.

Küçük bir araba büyüklüğündeki uzay aracı, Dünya uydusunda su arayacak ve Ay toprağını derinlemesine inceleyerek numune toplayacak.

Gezegenin güney tarafında görev yapacak olan Luna 25, başarılı bir iniş yapması halinde Ay’ın güney kutbuna inen ilk uzay aracı olarak tarihe geçecek.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Rusya yeni projeleri ile uzay yarışına yeniden dahil olabilecek mi? Yorumlarda buluşalım…

meram-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu