Sağlık

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun Enfeksiyonlardan Korunun

Kış aylarında bağışıklığımızı güçlü tutmak enfeksiyonlara karşı alabileceğimiz önlemlerden biridir. Sağlıklı beslenmek, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek, düzenli uyku ilk sırada yer alıyor.

Kış aylarında kapalı ortamlarda çok vakit geçirmek enfeksiyonlara maruz kalmamıza neden olur. Bu enfeksiyonların en yaygın olanları soğuk algınlığı (soğuk algınlığı), grip, streptokok boğaz enfeksiyonu, bronşit, zatürre (pnömoni) ve devam eden pandemi nedeniyle Covid-19’dur. Kış aylarında bağışıklığımızı güçlü tutmak enfeksiyonlara karşı alabileceğimiz önlemlerden biridir. Sağlıklı beslenmek, mevsim sebze ve sebzelerini tüketmek, sistemli uyku ilk sıralarda yer alıyor.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği, Uzm. Dr. Fatih Yıldız ‘Kış mevsiminde karşılaşılan enfeksiyonlarla ilgili soruları yanıtladı’

Solunum yolu enfeksiyonları neden çabuk yayılır?

Bu enfeksiyonlar hastalardan havada asılı damlacıklar halinde yayılır. Belli bir süre sonra bu damlacıklar havadan yer, masa, tezgah gibi düz yerlere inerler, insanlar bu yüzeylere dokunduklarında eller fark edilmeyecek şekilde kirlenir. Eller yıkanmadan burun ve göze temas ettiklerinde mikrop vücuda girer.

Bunun dışında hastaların burun akıntısı, tükürüğü ve balgamındaki mikroplar hastalardan nesnelere ve diğer insanlara bulaşır. Sonuç olarak, bu enfeksiyonlar hem hava hem de temas yoluyla yayıldığı için birçok insan aynı anda hastalanır.

 

Hangi mikroplar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur?

Çok sayıda virüs ve bakteri solunum yolu hastalığına neden olur. Bazıları daha ciddi hastalığa neden olsa da, genellikle semptomlar benzerdir. Grip (grip virüsü), nezle, küme A streptokoklar ve SARS-CoV2 (Covid-19) en çok bilinenleridir.

En yaygın solunum yolu enfeksiyonu aslında soğuk algınlığıdır ve Rhinovirüs’ün neden olduğu bir hastalıktır. Bunun dışında pnömokok, parainfluenza, RSV, adenovirüs, koronavirüsler, metapnömovirüs, kızamık, kızamıkçık, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Chlamydia, Mycoplasma, Bordetella (boğmaca etkeni), sitomegalovirüs (CMV), Ebstein-Barr virüsleri adını veriyoruz. Saymadığımız birçok mikrop solunum yolu hastalığına neden olur.

Soğuk algınlığı veya gripten korunmak mümkün mü?

%100 korunmak mümkün olmasa da kış aylarında bazı önlemler alarak solunum yolu enfeksiyonlarını azaltabiliriz. Hasta bireylerden uzak durmak, her gün yeterli sıklıkta el yıkamak, salgın dönemlerinde kalabalık ortamlarda maske kullanmak temel önlemlerdir.

Bunların dışında doğru beslenme, sistematik egzersiz, yeterli uyku, tansiyon kontrolü ve israf edici alışkanlıklardan uzak durmak bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için çok değerlidir. Ek olarak; Kronik hastalığı olanlar veya 65 yaş üstü kişiler her yıl grip aşısı yaptırarak hastalanma risklerini azaltabilirler.

aşılar işe yarar mı

Hiçbir aşının koruyucu etkisi %100 veya belirsizdir. Grip aşısının etkinliği o yıl hastalığa neden olan grip virüslerine göre değişirken, 2022 yılı için grip aşısının etkinliğinin %60’a yakın olduğu tespit edildi. Kızamık aşısı gribe karşı koruma sağlamayacağı gibi grip aşısı da soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya mikropların neden olduğu diğer hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Bu noktadan; Bu yıl grip aşısı oldum ama geçen yıllara göre hastalandım demenin bir anlamı yok. Gerçek şu ki, risk altındaki insanlar kış başlamadan önce grip aşısı oluyorlar veya hastalanıyorlar ve diğer önlemleri almaya devam ediyorlar. Aşının faydası; hastalığı tamamen önleyerek değil, ağır bir hastalığın hafif seyri, hastaneye yatışların ve ölümlerin azalması ve hastada mevcut olan kronik hastalıkların kontrolden çıkmaması şeklinde de sağlanmaktadır.

Birden fazla solunum mikrobunun aynı anda bulaşması mümkün mü?

Bir bireyde 2 veya daha fazla mikrop aynı anda veya arka arkaya hastalık yapabilir, bu hastalığı kimden kaptığımıza ve toplumda hangi mikropların yaygın olduğuna bağlıdır. Örneğin bireye aynı anda hem grip hem de Covid-19’a yakalanıp sonrasında bakteri kaynaklı zatürre olması mümkün olduğu gibi bireye HIV, frengi, genital siğil ve hatta belsoğukluğu bulaşabiliyor. Kişinin genel sağlığı ve birçok faktör hastalığın seyrini etkiler.

Solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğimde nasıl çabuk iyileşirim?

Hastayken istirahat etmek, gerçek beslenmeye dikkat etmek, yeterli sıvı almak ve şikayetleri azaltmak için ilaç (ağrı kesici, ateş düşürücü) kullanmak genellikle kişinin kendini daha yeterli hissetmesini sağlar. Ancak hastalık bir süreçtir ve iyileşmek hastalığa ve kişiye göre birkaç gün veya birkaç hafta sürer.

Solunum yolu enfeksiyonlarında ne zaman doktora başvurmalıyım? Kötüleşme belirtileri nelerdir?

Özellikle yaşlılar, küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler ve organ nakli olanlar ağır hastalık geçirebilir. 2-3 günden uzun süren yüksek ateş, koyu renkli balgam çıkarma, nefes darlığı, baygınlık hissi, artan iştah kaybı ve beslenme sorunları, kan şekerinde veya tansiyonda değişiklikler ciddi hastalığa işaret eder. Bu durumda sağlık kuruluşlarından yardım almak gerekir.

Antibiyotikler solunum yolu enfeksiyonlarında işe yarar mı?

Solunum yolu hastalıkları birden fazla virüse bağlı olarak geliştiği için her durumda antibiyotik kullanmak gereksizdir, aksine gerekmediğinde antibiyotik kullanmak antibiyotik direnci gelişmesine, bakteri florasının (mikrobiyomun) bozulmasına neden olabilir. kalıcı olarak kişi ve ilaç yan etkileri.

Enfeksiyonlara karşı güçlü bağışıklık için ne yapılmalı?

Bazı bireyler genetik nedenlerle enfeksiyonlara karşı hassas olabilir ancak birçok kişinin tercihlerini değiştirerek bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler.

  1. Taze sebze ve meyveler yemek, ilave şeker içeren gıdalardan kaçınmak, her gün yeterince kaliteli protein ve yağ almak, sağlıklı kalmak ve güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir.
  2. Fiziksel olarak aktif olmak ve spor yapmak kişinin kendini iyi hissetmesini, kaliteli uyku çekmesini ve gerginliğin azalmasını sağlar. Bu değişiklikler bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler.
  3. İdeal kilonuza geri dönün. Obezite bağışıklık sistemini zayıflatır ve aşıların etkinliğini bozar.
  4. Yeterince uyumak vücudun enerjiyi yanlış yerlerde kullanmasına ve sağlıklı seçimler yapmasına olanak tanır.
  5. Sigara içmek bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve başta solunum sistemi olmak üzere birçok organa zarar verir. Çocukların ve yaşlıların yanında sigarayı bırakmak ve sigara içmemek, sağlıklı olmak için eşsiz bir çabadır.
  6. Çok fazla alkol almak şeker hastalığına, siroza, obeziteye, kansere ve yaralanmalara yol açarak daha ciddi enfeksiyonlara yol açar. Alkolü sınırlamak ve mümkünse alkolden kaçınmak hayatımız için çok uygun bir seçimdir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu